TULIPÁNOS CSALÁDI NAPKÖZI

A családi napközit törődés, maximális figyelem, gondoskodás, szakszerű ellátás, és meghitt, családias hangulat jellemzi.

TULIPÁNOS CSALÁDI NAPKÖZI SZAKMAI PROGRAMJA

 

 

Családi napközi neve: Tulipános

Működtető neve: Tulipános Családi Napközi közhasznú nonprofit Kft.

Címe: 2440 Százhalombatta, Evezős u. 8.

Mobil: 06704316061

Adószám: 23178126-1-13

E-mail: tulipanoscsana@gmail.com

 

 

A családi napközi szakmai programját meghatározó jogszabályok, irányelvek:

 

-          259/2002. (XII.18.) Korm. Rendelet, a gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatótevékenység engedélyezéséről, valamint a gyermekjóléti és

gyermekvédelmi vállalkozói engedélyről

-          1997. évi XXXI. Törvény, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról

-          15/ 1998 (IV.30.) NM rendelet, a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmények, valamint személyek szakmai feladatairól és működésük feltételeiről

 

 

A Tulipános Családi napközi minőségpolitikája:

 

A Tulipános családi napközi 1-14 éves korig 7 gyermek részére nyújt napközbeni ellátást.

Célunk, hogy a napközibe járó gyerekek részére biztosítsuk a harmonikus testi – lelki fejlődés feltételeit.

Feladatunk, hogy megismerjük a gyermekek igényeit, tulajdonságait, fejlettségi szintjüket.

Sok türelemmel és szeretettel, nem sürgetve segítsük fejlődésüket.

 

Fontosnak tartjuk, hogy a szülők tájékoztatása oda-vissza szinten naprakész legyen, ezáltal a szülők kiegyensúlyozottak lesznek, lelkiismeret furdalás nélkül tudnak munkát vállalni, illetve tanulni gyermekeik mellett. Nyugodtak, mert tudják, hogy a gyermekek jó helyen vannak.

 

 

A Tulipános Családi napköziben történő gondozás előnyei:

 

-          kis csoport létszám, mely lehetővé teszi az egyénre szabott foglalkozást

-         a fertőzéses megbetegedések ritkábbak, mint a nagyobb létszámú gyermekközösségben

-          a különleges bánásmódot igénylő gyermek szükségletei jobban kielégíthetőek

-           a családi körülmények megkönnyítik a kisgyermek számára a szülőtől való elszakadást, előkészítik a későbbi nagyobb gyermek közösséghez való zökkenő mentesebb csatlakozást. (pl. óvoda, iskola)

 

 

Küldetés, missziós nyilatkozat:

 

Városunkban, mindenki örömére igen sok gyermek született és születik folyamatosan.

Az önkormányzat által fenntartott gyermek intézmények jól felszerelt és jó szakemberekkel ellátottak, de túltelítettek.

A bölcsődés korú 1-3 éves kor között lévő gyermekeket a legnehezebb elhelyezni.

Ezért elsősorban ezt a korosztályt szeretnénk ellátni.

A családi napközit, illetve az egész nonprofit vállalkozásunkat a lányommal szeretném működtetni.

A segítőm a nővérem lesz.

A távlati célunk, hogy egy Családi Napközi hálózatot építsünk ki térségünkben, ezáltal munkahelyet biztosítanánk azon szakemberek egy részének, akik az állami gyermekintézetekből leépítés vagy nyugdíjazás miatt kiestek, de szeretetükkel és felhalmozott tudásukkal tudnának a gyermekekkel tovább dolgozni, egyre több szülőt hozzásegítve a munkavállalás lehetőségéhez.

Pótolnánk a hiányzó nagyszülői hátteret, ezáltal segítenénk a kiegyensúlyozott családi modell kialakulását.

 

Személyi és tárgyi feltételek:

 

A fő gondozási és nevelési feladatokat én, Pálosi Imréné – Ildikó- látom majd el. Végzettségemet tekintve általános ápolónő - és asszisztens képesítéssel rendelkezem. Az iskolában tanultakat jól kamatoztattam három gyermekem gondozásában, nevelésében (27,21,19). Gyakorló nagymamaként (46 éves) viszont jól használom az eddig megszerzett összes tapasztalatot, amit folyamatos önképzéssel bővítek. Az unokám 3 éves, így igen közel áll hozzám a megcélzott korosztály.

Lányom Pálosi Hajnalka gyógypedagógus, Százhalombattán az Eötvös Loránd Általános Iskolában és a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolában tanít. Alapvégzettsége neki is általános ápolónő - és asszisztens, így ő is egy abszolút szociális beállítottságú, a gyermekek felé elhivatott anyuka és szakember egyben.

Ő lesz a napközi szakmai mentora, illetve az egyéni igények alapján a szakmájából adódó foglalkozásokat, fejlesztéseket fogja végezni.

Segítőm a nővérem lesz Varga Tiborné –Terike. Neki ugyan nincs gyermeke, de ösztöneitől vezérelve csodálatosan bánik a gyerekekkel, akik imádják őt ezért.

Kiemelten fontosnak tartjuk a kisgyermekek családi körülmények között tartását, hiszen a családi fészek melege, biztonsága az egyik legfontosabb alappillére a felnőtt létnek, ezért napközink ezt a hangulatot szeretné biztosítani gyereknek, felnőttnek egyaránt.

 

A családi napközi bemutatása:

 

A Tulipános Családi Napközi a saját családi házunk földszintjén (72nm) működik majd. Nyitvatartási időn belül, csak, mint „CSANA” fog működni. A CSANA áll egy előtérből, ahol a gyermekek ruháit, cipőit lehet letenni. Az előtérből nyílik egy mosdó, melyben a vécé egy speciális ülőkével van ellátva. A kézmosót a gyermekek kis gyermekdobogóval tudják használni. A földszint egy étkezőből, konyhából, és egybenyitott nappaliból áll még, amely kiváló mozgásteret biztosít a gyermekek számára. A konyha és a nappali egy légterűsége praktikus, mert jobb átláthatóságot biztosít minden elfoglaltság közben. A belső berendezések a gyermekek méreteinek, szükségleteinek megfelelően, könnyen tisztántarthatóak, esztétikusak. A házunk mögötti belső kert kellemes szabadban eltöltött időt biztosít.

A házzal szemben az út másik oldalán van az óvárosi futballpálya, ami ideális helyszín a tornaórák biztonságos megtartására, illetve a nagymozgásos játékok ideális helye.

100m-re pedig hangulatos Duna-parti játszótér található, ahol a gyermekek biztonságosan játszhatnak.  Így úgy gondoljuk, hogy ezekkel a feltételekkel egy kellemes napközi működhet.

 

A Tulipános Családi Napközi kiemelt szakmai céljai:

 

A napközi a családi háttér funkcióit tölti be, szorosan együttműködve a szülővel, így biztosítva a nyugodt munkavállalás lehetőségét.

Kiegyensúlyozott működésünkhöz az ellátások, szolgáltatások során mindenekelőtt a gyermekek érdekeit, a szülők igényeit vesszük figyelembe, összhangba hozva a napközi reális lehetőségeivel.

Szolgáltatásaink közé tartozik a napi négyszeri étkezés (reggel, tízórai, ebéd, uzsonna), mondókázás, éneklés, különböző kézműves foglalkozások, az életkornak megfelelően (pl. festés, rajzolás, gyurmázás). A szabadidő megtervezése, a szabadjáték, a nyugodt pihenés valamint a mozgás szabad levegőn.

Fontosnak tartjuk a mindennapos tevékenységek azonos időben történő szervezését, mert az állandóság a gyerekek biztonságérzetét, beilleszkedését, szocializálódását nagymértékben javítja.

 

 

Kapcsolattartás a szülőkkel:

 

 

Napi kapcsolat

 

A szülők napi kapcsolatban lesznek a napközi dolgozóival, reggel és délután mindig meg lehet beszélni a fontosnak tartott eseményeket.

 

Fogadóóra

 

Havonta egyszer, a hónap utolsó munkanapján fogadóórát tartunk, ahol a gyermek aktuális fejlettségéről, a gyermekkel kapcsolatos fejlesztésekről beszélünk a szülőkkel.

 

Családlátogatás

 

Amennyiben a szülők igénylik, lehetőség van a családok látogatására. Általában a kicsik szeretik, ha a gondozójuk meglátogatja őket a saját birodalmukban. A szülők számíthatnak a napközi dolgozóinak maximális diszkréciójára – mindig bizalommal fordulhatnak felénk.

 

Faliújság

 

Az öltözőben kihelyezett faliújságra kiteszünk minden információt, ami mindenkit érint.

 

Honlap, telefon

 

Szeretnénk egy honlapot, ahol a szülőkkel, érdeklődőkkel tudnánk kommunikálni. Mindenki láthatná a napközi programját. Érdekes cikkeket raknánk ki a gyermekek nevelésével, gondozásával kapcsolatban.

 

Vélemények ládája

 

Terveink között szerepel egy véleményláda kihelyezése, amiben a szülők elhelyezhetnék észrevételeiket, ötleteiket a napközivel, illetve a munkánkkal kapcsolatban. Hetente fogjuk átnézni, és amit be tudunk építeni a programunkba, megtesszük.

 

Kapcsolattartás

 

Közhasznú szolgáltatást végzünk, ezért nagyon fontos, hogy a gyermekekkel kapcsolatos mindennemű jogszabályt, előírást, nevelési módszertant, ismerjük és szorosan együttműködjünk az önkormányzat által fenntartott gyermek intézményekkel, önkormányzattal, szociális bizottsággal, ÁNTSZ területi munkatársával.

Tudjuk, hogy mi csak egy igen vékony kis szelet vagyunk a város közhasznú szférájában, de szeretnénk ebből a tőlünk telhető legtöbbet kihozni, szeretnénk hasznos társa lenni a minket igénybevevő családoknak és intézményeknek.  

 

Ellátás, gondozás

 

Egészséges életmód kialakítása

 

Az egészséges életmódra nevelés kiemelt jelentőségű ebben a korban, ezért a táplálkozás, mozgás, fogápolás, higiéniai szokások betartása/betartatása fontos feladat.

 

Érzelmi és szociális fejlődés segítése

 

Fontos, hogy a napközibe járó gyerekek megismerjék az együttlét szabályait (egymásra figyelés, egymás segítése, együttérzés, egymáshoz való alkalmazkodás). Fontos a jó és a rossz felismertetése, az igazmondás fontossága, a gyengébbek védelme, segítése. Fontosnak tartjuk, hogy a napközi dolgozói tiszteletben tartsák a gyermekek illetve szüleik világnézeteit, etnikai hovatartozását.

Célunk, hogy elősegítsük a gyermekek egymással való harmonikus kapcsolatának, elfogadásának, empátiájának fejlődését, kialakulását.

 

Megismerési folyamatok segítése

 

A gyermekek érdeklődésére, kíváncsiságára alapozva kívánjuk tudásukat bővíteni. Segítjük őket minél több tapasztalat megszerzésére.(1) Sok mesét mesélünk nekik, sokat fogunk beszélgetni és amennyit csak lehet a szabadban leszünk, megfigyeljük környezetünk élőlényeit. Az évszakokhoz képest fogunk szemléltető anyagokat gyűjteni. A lányom a Százhalombattai Állat-és Környezetvédelmi Közhasznú Egyesület alelnökeként fogja a gyermekeket az állat- és környezetvédelemre tanítani, természetesen koruknak megfelelő szinten.

 

Szobatisztaságra nevelés

Fokozott figyelmet fordítunk arra, hogy a pelenkázás, biliztetés, vécé használat a gyermek fejlettségének megfelelő szinten történjen.(1) A szobatisztaságra nevelés menetét a szülőkkel közösen tervezzük meg, mindig figyelembe véve a gyermekek önállósodásra való készségét.

 

Tisztálkodás

A pelenkázás, vécé – és bili használata után kezet mosunk/mosatunk a gyerekekkel. Minden gyereknek a jelével ellátott törölközőt és fogmosó poharat biztosítunk.(1)(2)

 

Fogmosás

Az étkezések után mindenki fogat mos – a felnőttek is – így mutatunk példát a gyerekeknek.

 

Öltözködés

Az öltözködésre mindig elegendő időt szánunk, nem kapkodunk, nem siettetjük őket.(2) Az önállósági szintjükhöz képest segítjük őket az öltözködésben, illetve bevonjuk a többi gyereket is. Így örömmel fognak öltözködni, és segíteni fogják egymást.

 

Alvás, pihenés

Az alvás a napirend szerinti időben történik. Természetesen, ha van olyan gyermek, akinek az alvási szokásai eltérnek a többi gyermekétől, orvosoljuk.

 

Levegőzés

A levegőn tartózkodás igen fontos a gyermekek egészségének megőrzése érdekében. Mint már említettük igen jó, biztonságos helyekre tudjuk vinni a gyermekeket (saját kert, futballpálya, Duna-parti játszótér). Ezért a napirendünkben is benne van, illetve tervezzük a nagyobb sétákat, kirándulásokat, amikhez minden esetben a szülők hozzájárulását is kérjük.

 

Étkezés

Mint már említettem szolgáltatásaink közé tartozik a napi négyszeri étkezés biztosítása. Az étkeztetést a saját konyhánkban kívánjuk ellátni. Odafigyelünk arra, hogy a gyermekek megfelelő mennyiségű vitaminhoz, ásványi anyaghoz jussanak hozzá, a lehető legegészségesebben táplálkozzanak. Fontosnak tartjuk, hogy a szülőkkel egyeztetve határozzuk meg a gyermekek étkezését, hiszen ők ismerik legjobban gyermeküket. Az étkeztetések alkalmával a higiénés előírásokat maximálisan betartjuk. Az étkezések kellemes tempóban, a gyermeket nem sürgetve fognak zajlani. Akit etetni kell, azt etetjük, itatjuk. Az étkezés két fős kis asztalkáknál zajlik. Az étrendet mindig egy hétre előre tervezzük meg, amit a faliújságra kihelyezünk.

 

Játék

A kisgyermekek fő tanulóforrása a játék. Ezen keresztül értik meg, és fogadják el a külvilágot. A játék elősegíti a gyermekek testi-, értelmi-, érzelmi- valamint szociális fejlődését. A gyermek játékát elsősorban a megfelelő hely, idő, légkör és eszköz biztosításával tudjuk segíteni. Követjük a gyermekek kezdeményezéseit, magatartásunkkal, javaslatainkkal, információinkkal támogatjuk az elmélyült, nyugodt játéktevékenységet, a kreativitást. A játékterületek kialakításánál figyelünk arra, hogy legyen lehetőség aktív és csendes játékra, pihenésre, piszkolással járó tevékenységek (festés, vizezés) végzésére, és aktív mozgásra. A játékoknak állandó helyük van, ez ösztönzi a gyermekeket az önállóságra és rendszeretetre. A gyermekek számára a különböző játékfajtákhoz (gyakorlójáték, konstrukciós-építő játék, szerepjáték, szabályjáték) biztosítjuk a megfelelő játékeszközöket.

 

Húzható, tologatható, rakosgatható játékok, öltöztethető babák, autók, amelyekbe rakodhatnak, szállíthatnak, vagy maguk is beleülhetnek. Nagy lehetőségeket rejt a gondolkodásfejlesztés terén a bábozás. A 2-4 éves gyermekek már jól megértik a bábokkal bemutatott rövid történeteket. A kezükre húzott bábok, arra ösztönzik őket, hogy ők is megszólaltassák a játékot, emellett kiváló feszültségoldó hatása is van. A többi gyermekkel való együttlét örömforrás a kisgyermekek számára. A kisgyermek érzelmi élete a tapasztalások útján gazdagodik. Saját élményei az érzelmek megismerését, átélését teszik lehetővé. A pozitív érzelmek: az öröm, a meglepetés, a nyugalom és a szeretet arra ösztönzik, hogy az eseményeket, melyekből ezek az érzelmek fakadtak megismételje. Játékaiban szívesen játssza el azokat a pillanatokat, melyek jó érzéssel töltötték el.

 

A napirend megszervezése

A rendszeresség rendkívül fontos feladat abból a szempontból, hogy az állandóan ismétlődő dolgok a kicsi gyerekek biztonságérzetét növelik.(2) A napirendet a következőképpen képzeljük:

 

 

NAPIREND

7:00-8:30 - Folyamatos érkezés, szabadjáték

8:30-9:00 - Reggeli

9:00-10:00           - Játék a szobában, foglalkozások

10:00-10:30         - Tízórai

10:30-11:30         - Játék a kertben

11:30-12:15         - Ebéd

12:15-15:00         - Alvás, fürdőszoba használat

15:00-15:30         - Uzsonna

15:30-17:00         Játék, folyamatos hazaadás

 

Hagyományos ünnepeink

-          Húsvét, Mikulás, Karácsony: készülődés az ünnepre, ünnepvárás, hangulatkeltés

-          Anyák napja: ajándék készítés a gyermekek bevonásával

 

A CSANA saját ünnepei:

-          Farsang, gyermeknap, születésnapok, névnapok. – A szülőkkel közösen kell eldönteni, hogy megtartjuk-e?-

 

Egyéb szolgáltatásaink

Alternatív napközbeni ellátások

Játszócsoport, színház, mozi, kirándulás, egyéb szakkör, tanulást segítő, felzárkoztató foglalkozások, tábor. Az igényeknek megfelelően az előírások betartása mellett foglalkozunk a hozzánk forduló családokkal, a szükséges szakemberek bevonásával. Alternatív napközbeni ellátás szervezése különösen azokban az időszakokban indokolt, amikor az óvodai, iskolai napközi nem működik, vagy azok nyitvatartási idejében, illetőleg azon túl igény jelentkezik a gyermekek felügyeletének és együttes foglalkoztatásának, fejlesztésének biztosítására, továbbá amikor nincs tanítás az iskolákban, ilyen a nyári napközis otthon és nyári napközis tábor működtetése.(3)

Ezek működtetésére önálló szakmai programot dolgozunk ki.

 

Időszakos gyermekfelügyelet

 

A szülők néhány órás elfoglaltsága idejére (bevásárlás, ügyintézés) eseti, vagy rendszeres megőrzési lehetőséget biztosítunk a gyerekek számára.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 19
Havi: 55
Össz.: 24 553

Látogatottság növelés
Oldal: Szakmai program
TULIPÁNOS CSALÁDI NAPKÖZI - © 2008 - 2024 - tulipanoscsaladinapkozi.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »